Інфобізнес - це сфера діяльності, пов'язана з продажем інформації, знань та навичок за гроші. Інфобізнесменами можуть бути коучі, тренери особистісного розвитку, психологи, експерти в різних галузях, які створюють і продають свої інформаційні продукти або послуги в онлайн-просторі.
Основною ідеєю інфобізнесу є передача цінної інформації аудиторії за плату. Ця інформація може бути у вигляді електронних книг, відеокурсів, вебінарів, онлайн-консультацій тощо. Інфобізнес дозволяє фахівцям з різних галузей продавати свої знання та досвід безпосередньо споживачам, не обмежуючись територією чи часом.
Онлайн-школи та курси також є складовою інфобізнесу. Вони надають можливість людям отримати нові знання та навички в зручний для них спосіб, не покидаючи дому. Це дозволяє широкому колу людей отримати освіту та розвиватися, незалежно від місця проживання або графіку роботи.
Інфобізнес постійно розвивається і стає все більш популярним у сучасному світі, де доступ до інформації є ключовим фактором успіху.
Інфобізнесмени часто не відносять себе до підприємців, отримують дохід як звичайні фізособи, без реєстрації ФОП. Це помилка.
За законом, якщо ваша діяльність систематична і приносить вам регулярний дохід, це підприємництво (ст. 42 ГКУ, ст. 1 ЗУ «Про підприємництво»).
А для податкової однаково, як ви ведете діяльність: на майданчиках для вебінарів, у скайпі, фейсбуці чи інстаграмі, головне — щоб не приховували доходи.
Що буде, якщо не зареєструвати ФОП
За ведення підприємницької діяльності без держреєстрації передбачена адмінвідповідальність — від 17 до 34 тис. грн із конфіскацією зароблених грошей.
Якщо заскочать на порушенні вдруге протягом року або ви заробили більше 240125 тис., штраф становитиме від 34 до 85 тис. грн.
Також можуть донарахувати податки за весь час роботи без реєстрації.
Якщо вам на картку щомісяця надходять гроші від сотень різних людей, така активність рано чи пізно буде відмічена.
Рекомендуємо не зволікати й реєструвати ФОП.
Обрати КВЕД
Почати треба з вибору видів діяльності.
Інфопродукт — це інформаційно-консультаційні послуги в якійсь сфері. Як мінімум вам треба зареєструвати КВЕД 63.99 «Надання інших інформаційних послуг».
Решта КВЕДів мають указувати, чим конкретно займатиметеся.
Приміром, якщо у вас програма з розбору "Матриця долі" чи навчання "Як стати флористом" тощо, потрібен КВЕД 85.59 «Інші види освіти, н. в. і. у. ». КВЕД 86.90 включає в себе діяльність психологів і психоаналітиків.
Список всіх кодів можна знайти на сервісі КВЕД–2010.
Задумаєте провести офлайн-захід — вам треба зареєструвати код 82.30 «Організування конгресів і торговельних виставок».
Квед - це ваш політ фантазії, але він має характеризувати чим самим ви будете займатися.
Місце ведення діяльності
Реєструвати ФОП вам потрібно за місцем проживання. У заяві на реєстрацію платником ЄП є пункт «місце провадження госпдіяльності», ви можете написати «Україна» або вказати адресу вашого місця проживання — воно і буде місцем ведення діяльності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За які порушення можуть штрафувати ФОП у 2024 році
Яку систему оподаткування вибрати
На старті краще вибрати спрощену систему: будете платити мінімум податків і не матимете головного болю з обліком. Обрати можете 2-гу або 3-ю групу.
- На 2-й групі треба буде щомісяця платити ЄП — 20% від мінімалки, це 1420,00 грн на місяць, декларацію з єдиного податку подавати треба один раз в рік. Граничний розмір доходу — 5 921 400 грн на рік. Але тут є обмеження: продавати свої послуги можете тільки звичайним фізособам й іншим єдинникам.
- На 3-й групі ЄП — 5% від доходу, декларацію подавати за підсумками кожного кварталу. 8 285 700 грн на рік — ліміт доходу для роботи на 3-й групі.
Якщо будете приймати оплату лише безготівково на рахунок, не потрібно використовувати касовий апарат.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вибір та встановлення ПРРО
Розрахунки електронними грошима для єдинників заборонені — якщо така угода пройшла, ФОП зобов’язаний перейти на загальну систему і сплатити ЄП з таких доходів за ставкою 15% (пп. 4 пп. 298.2.3 ПКУ).
На загальній системі є сенс реєструватися, якщо у вас багато документально підтверджених витрат на ведення діяльності й пов’язаних з отриманням доходу, насамперед витрати на просування. Але до 1 мільйона, а потім потрібно реєструватися -ПДВ.
Податки будете сплачувати з чистого доходу (дохід мінус документально підтверджені витрати). ПДФО — 18%, військовий збір — 1,5%.
На ЗС при продажу товарів (робіт, послуг) за готівку підприємцю знадобиться РРО. Якщо прийматимете оплати лише безготівково, РРО вам не потрібен.
Як зміняться ставки єдиного податку
Згідно з п. 293.1 ст. 293 ПКУ ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Отже, максимальний місячний розмір єдиного податку у 2024 році для ФОП - платників єдиного податку першої групи становить 302,80 грн, для платників єдиного податку другої групи - 1420,00 гривень.
Веду два курси на рік. Теж реєструвати ФОП?
Так, за таких умов потрібно реєструватися ФОП і легалізувати дохід.
Інша річ, якщо ви один-два рази за рік проконсультували якусь людину, а основний дохід отримуєте як найманий працівник, тоді реєструвати ФОП не потрібно.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Реєстрація ФОП для психолога
Особиста картка і рахунок ФОП
Помилка, якої припускаються інфобізнесмени, — вони приймають оплати на особисту картку фізособи. Якщо регулярно від різних платників вам на картку надходять гроші, а ви ніяк не показуєте цей дохід і не платите податків, це по суті приховування підприємницьких доходів.
Розрахунки від клієнтів за послуги і продукти інфобізнесменів відбуваються зазвичай у безготівковій формі, тому вам треба відкрити підприємницький рахунок.
Якщо продаєте свій продукт через сайт, можете підключити одну з платіжних систем для приймання оплат картками Visa й Masterсard. Але це необов’язково, ви можете надсилати клієнтам і рахунки.
Можете вимагати 100%-вої передоплати або дробити оплату на частини; якщо приймаєте оплати частинами через інтернет-еквайринг, має бути доступна така опція.
Договір із клієнтами
Договір із кожним клієнтом у цьому разі можна не укладати. Ви будете діяти в рамках публічного договору (ч. 1 ст. 633 ЦКУ). У публічному договорі одна сторона, підприємець, бере на себе обов’язок здійснювати продаж товарів кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля).
А для електронної комерції застосовують публічний електронний договір оферти.
У ньому мають бути відображені істотні умови й намір особи, яка пропонує його укласти, вважати себе зобов’язаною в разі його прийняття (ст. 11 ЗУ № 675). Договір оферти розміщують на сайті та прописують у ньому, за яких умов клієнт прийняв його — коли поставив відмітку, коли оплатив послугу.
Наприклад: «Публічний договір на надання інформаційних послуг (Оферта) вважається укладеним (акцептованим) з моменту заповнення Замовником облікового запису на Сайті Виконавця і надходження грошових коштів Замовника на рахунок Виконавця».
На сайті ви маєте повідомити про себе таку інформацію (ч. 1 ст. 7 ЗУ № 675):
- ім’я фізособи-підприємця;
- місце реєстрації ФОП;
- ваш податковий номер (РНОКПП).
Можна оформляти договір і з кожним клієнтом окремо, в довільній формі. Але обов’язково, як і в договорі оферти, прописати ключові пункти: предмет послуги, що буде результатом, у які строки послугу надасте, порядок оплати — 100% або частинами, яка процедура повернення грошей, скільки триває доступ до уроків, записів.
У договорі важливо прописати, що доступ до відеоуроку, запису чи онлайн-трансляції вебінарів тощо клієнт отримує за умови 100%-вої передоплати. Може бути і оплата частинами.
Якщо нема сайту
Інфобізнесмени часто продають свої продукти через інстаграм, фейсбук та інші соцмережі. У будь-якому випадку вносити оплату клієнти мають на ваш підприємницький рахунок на підставі договору, це важливо на випадок перевірки.
Оплачувати послуги клієнти можуть на підприємницький рахунок або на картку. Тоді вам потрібно надати чек покупцю.
Як вести облік
Ваш підприємницький дохід — це оплати, які отримуєте від клієнтів. Ці суми ви включаєте в підприємницький дохід і фіксуєте на дату отримання оплати в книзі обліку доходів — якщо працюєте на ЄП, книзі обліку доходів і витрат — якщо ви загальносистемник.
Документ, що підтверджує дохід, — банківська виписка, а також ваші надачі чеки- коли ви отримували готівку.
У публічному договорі також можна прописати, що оферта має силу акта про надання послуг і прийняття послуги здійснюється без підписання відповідного акта. У такому разі вам не доведеться морочитися з актами послуг за кожним клієнтом.
Якщо оформляєте договір із кожним клієнтом окремо, акт надання послуг потрібен.
А от якщо у який-небудь спосіб приймаєте готівкові оплати, потрібен товарний чек (розрахункова квитанція) або чек РРО, акт приймання-передачі послуг.
Клієнт вимагає повернення
Якщо клієнт перерахував вам оплату за безготівковим розрахунком, то і повернути гроші ви маєте зі свого рахунку ФОП на рахунок клієнта, з якого надійшла оплата. Підстава для повернення — особиста заява клієнта.
У договорі оферти можна прописати, в яких ще випадках, окрім передбачених законодавством, ви повертаєте оплату.
Можна скласти стандартну заяву, яку надсилатимете на електронну пошту.
У договорі оферти можна встановити також гарантійні строки, в які можливе повернення грошей.
Підтверджує повернення банківська виписка.
Якщо сталося так, що грошей на рахунку ФОП немає, а невдоволений клієнт терміново вимагає їх повернути, і ви, щоб не роздмухувати конфлікт, перераховуєте суму зі свого рахунку фізособи, — майте на увазі, що повернуту суму вам усе одно треба включити до оподатковуваного доходу. Адже на підприємницькому рахунку цей рух коштів ніяк не відобразився.