Реєстрація ФОП для психолога

Реєстрація ФОП для психолога

Зміст |
 
Людина, яка здобула вищу освіту за спеціальністю «Психологія», але не є медичним фахівцем, має статус «Психолог». Більшою мірою до таких спеціалістів звертаються із запитами знайти джерела проблем і дати рекомендації щодо їх усунення. Психолог може надавати наступні послуги: діагностика ментального здоров’я, тестування, консультування, навчання, просвітництво, тренінги та профілактика психологічних проблем. Психолог не має компетенції призначати лікарські препарати чи ставити діагнози.
 
Психолог – фахівець, який має повну вищу освіту за напрямом підготовки “психологія”, а лікар-психолог – фахівець, який має повну вищу освіту за напрямком підготовки “Медицина”, спеціалізацію за фахом “медична психологія”, відповідно до п. 5 Порядку застосування методів психологічного і психотерапевтичного впливу, затвердженого наказом МОЗ від 15.04.2008 р. № 199.

Яку обрати групу ЄП для ФОП-психолога

Першим кроком перед реєстрацією ФОП є обрання системи оподоткування. В Україні існують дві системи оподаткування: загальна та спрощена.

Для ФОП-психолога найкраще підходить спрощена система оподаткування ІІ або ІІІ група.

Що буде, якщо не зареєструвати ФОП

За ведення підприємницької діяльності без держреєстрації передбачена адмінвідповідальність — від 17 до 34 тис. грн із конфіскацією зароблених грошей.

Якщо заскочать на порушенні вдруге протягом року або ви заробили більше 240125 тис., штраф становитиме від 34 до 85 тис. грн.

Також можуть донарахувати податки за весь час роботи без реєстрації.

Якщо вам на картку щомісяця надходять гроші від сотень різних людей, така активність рано чи пізно буде відмічена.

Рекомендуємо не зволікати й реєструвати ФОП.

Звітність та податки на ІІ групі спрощеної системи оподаткування

ФОП ІІ група – фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, виробництво та/або продаж товарів, платникам єдиного податку та/або населенню.

ФОП на ІІ групі спрощеної системи оподаткування не може надавати послуги компаніям чи підприємцям, які є на загальній системі оподаткування.

На ІІ групі спрощеної системи оподаткування ФОП зобов’язаний сплачувати:

  • Єдиний податок (ЄП) у розмірі – 20% від мінімальної заробітньої плати (7100 грн. станом на 2024 рік). Сплачується ЄП шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Податок складає 1420,00 грн до кінця року.

 

  • Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі – 22% від мінімальної заробітньої плати (7100 грн. станом на 2024 рік з 01.01.2024 по 31.03.2024) та (8000 грн станом на 2024 рік 01.04.2024 по 31.12.2024р). ЄСВ сплачується щокварталу до 19 числа місяця, що йде за кварталом, за який сплачується внесок. Податок складає 1562,00 до 31.03.2024р та 1760,00 до кінця року.

На ІІ групі є обмеження щодо доходу – 5 млн 921 400 тис.грн на рік.

Звітність на ІІ групі спрощеної ситеми оподаткування подається раз в рік.

  • Декларація по ЄП – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.
  • Звіт з ЄСВ – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.

Звітність та податки для ІІІ групи спрощеної системи оподаткування

ФОП ІІІ група – фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, виробництво та/або продаж товарів, платникам єдиного податку, населенню, юридичним особам як на загальній так і на спрощеній системі оподаткування.

ФОП на ІІІ групі спрощеної системи оподаткування може надавати послуги компаніям чи підприємцям, які є на загальній системі оподаткування.

На ІІІ групі спрощеної системи оподаткування ФОП зобов’язаний сплачувати:

  • Єдиний податок (ЄП) у розмірі – 5% від доходу. ЄП сплачується щоквартально, протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал, тобто 50 днів після закінчення кожного кварталу.

 

  • Єдиного податок (ЄП) у розмірі 3% від доходу + ПДВ (20% від доходу). На практиці психологи не обирають даний податок, оскільки це додаткові витрати та додаткова звітність.

 

  • Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі – 22% від мінімальної заробітньої плати (7100 грн. станом на 2024 рік з 01.01.2024 по 31.03.2024) та (8000 грн станом на 2024 рік 01.04.2024 по 31.12.2024р). ЄСВ сплачується щокварталу до 19 числа місяця, що йде за кварталом, за який сплачується внесок.Податок складає 1562,00 до 31.03.2024р та 1760,00 до кінця року.

На ІІІ групі є обмеження щодо доходу – 8 млн 285 700 тис.грн на рік. 

Звітність на ІІІ групі спрощеної ситеми оподаткування:

  • Декларація по ЄП (щокварталу) – протягом 39 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.
  • Звіт з ЄСВ – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного року.

ФОП-психологу найкомфортніше працювати на ІІІ групі ЄП, оскільки немає обмежень щодо кількості працівників, можна працювати з різними клієнтами та рекламодавцями, річний прибуток достатньо високий.

Як вести облік самостійно

Ваш підприємницький дохід — це оплати, які отримуєте від клієнтів. Ці суми ви включаєте в підприємницький дохід і фіксуєте на дату отримання оплати в книзі обліку доходів — якщо працюєте на ЄП, книзі обліку доходів і витрат — якщо ви загальносистемник.

Документ, що підтверджує дохід, — банківська виписка.

У публічному договорі також можна прописати, що оферта має силу акта про надання послуг і прийняття послуги здійснюється без підписання відповідного акта. У такому разі вам не доведеться морочитися з актами послуг за кожним клієнтом.

Якщо оформляєте договір із кожним клієнтом окремо, акт надання послуг потрібен.

А от якщо у який-небудь спосіб приймаєте готівкові оплати, потрібен товарний чек (розрахункова квитанція) або чек РРО, акт приймання-передачі послуг.

КВЕДи для ФОП-психолога

Для психолога потрібно обрати основний вид економічної діяльності - КВЕД 86.90, він передбачає діяльність як психологів, так і психоаналітиків. 

В залежності від специфіки вашої діяльності, варто визначити які види економічної діяльності варто зареєструвати додатково. Наприклад:

КВЕД 63.11. «Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність» Цей клас включає забезпечення інфраструктурою для розміщення та перероблення даних та інших відповідних послуг, забезпечення клієнтів програмно-апаратними ресурсами, забезпечення клієнтів загальними засобами, пристосованими для режиму поділу часу, діяльність з перероблення даних клієнта.

КВЕД 63.12 «Веб-портали» Цей клас включає керування веб-сайтами, які використовують пошукові механізми з метою створення та підтримки великих баз даних Інтернет-адрес, зазвичай подібні сайти використовують зручний формат, керування іншими веб-сайтами, які функціонують у ролі порталів в мережі Інтернет, таких як сайти ЗМІ, які періодично поновлюють інформацію.

КВЕД 63.99 «Надання інших інформаційних послуг» Цей клас включає надання інформаційних послуг по телефону з використанням комп’ютерної технології.

КВЕД 73.11 «Рекламні агентства». Цей клас включає повний набір рекламних послуг (тобто за допомогою власних можливостей або на договірній основі), у тому числі консультаційні послуги, послуги зі створення продукту, виробництва рекламних матеріалів, їх купівлі.

КВЕД 73.12 « Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації» Цей клас включає надання реклами в засобах масової інформації (у засобах розповсюдження реклами), продаж або перепродаж часу та місця для різних видів реклами в засобах масової інформації (у засобах розповсюдження реклами).

КВЕД 82.30 «Організування конгресів і торговельних виставок». Цей клас включає організацію, просування і/або проведення різних подій, таких як бізнес-покази, збори, конференції та зустрічі, з організацією та наданням персоналу для роботи в місцях проведення подібних заходів або без надання персоналу.

КВЕД 85.59 «Інші види освіти, н.в.і.у.». Даний клас включає -освіту, не обумовлену будь-якими рівнями: академічне навчання, навчальні центри, які пропонують курси корекції, курси підвищення професійної кваліфікації, навчання мовам та навичкам спілкування.

КВЕД 88.99 – Надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання.

Цей клас включає в себе послуги соціального характеру, консультації, піклування, допомогу біженцям і подібні послуги, які надаються особам похилого віку та інвалідам вдома або в інших місцях. Ці послуги можуть надаватися державними установами або приватними організаціями, національними та місцевими організаціями взаємодопомоги, а також фахівцями.

РРО для ФОП-психолога

Перш за все потрібно розуміти, що застосовувати РРО мають усі ФОПи, які приймають готівку. Не потрібно використовувати реєстратори, коли ви використовуєте безготівкові розрахунки. 

До таких розрахунків ДПС відносить:

  • оплату з рахунку на рахунок;
  • оплату, яку покупець вносить через банк чи готівкою через касу банку на рахунок ФОПа;
  • оплату, що внесли через ПТКС.

Податківці в консультації зазначили, що якщо ФОП веде діяльність як лікар-психолог, тобто надає медичні послуги, при наявності відповідної ліцензії застосування РРО є обов’язковим на загальних підставах, у тому числі при здійсненні розрахунків з застосуванням електронних платіжних засобів.

Якщо психолог надає виключно консультаційні, консультаційно-освітні послуги через мережу Інтернет, послуги надання доступу до розміщених на веб-сайті консультаційно – освітніх матеріалів, обов’язок застосовувати РРО не виникає.

Нагадаємо, що РРО – це реєстратор розрахункових операцій, або ж просто касовий апарат. У свою чергу, ПРРО – це програмний варіант такої каси, який працює на комп’ютері, планшеті чи в смартфоні.

Хто з підприємців обов’язково має використовувати РРО або ПРРО в роботі та видавати фіскальні чеки? Відповідь чітко прописана в Законі про РРО. Це ФОП та юридичні особи на загальній системі оподаткування, а також ФОП 2-4 груп на спрощеній системі, які:

  • отримують готівку;
  • приймають оплату з платіжних карток: використовують POS-термінал чи інтернет-еквайринг, приймають платежі за номером карти ФОП;
  • надсилають товари «Новою поштою» та отримують післяплату через Nova Pay.

Насправді, для ФОП-психологів досить зручно і не складно використовувати ПРРО (програмний реєстратор розрахункових операцій). Клієнт оформляє замовлення, Ви фіксуєте та відправляєте електронний чек.

Кого можуть штрафувати, через РРО?

Особиста картка і рахунок ФОП

Помилка, якої припускаються ФОПи, — вони приймають оплати на особисту картку фізособи. Якщо регулярно від різних платників вам на картку надходять гроші, а ви ніяк не показуєте цей дохід і не платите податків, це по суті приховування підприємницьких доходів.

У законодавстві не прописано, що підприємець зобов'язаний відкрити рахунок ФОП. Якщо працюєте виключно з готівкою — рахунок вам не потрібен.

Щоправда, вам не обійтися без рахунку, якщо хочете підключити на торговій точці POS-термінал або еквайринг на сайті, щоб приймати від клієнтів оплати платіжними картками.

Якщо працюєте лише з гривнями, відкривайте гривневий рахунок, отримуєте дохід у валюті — ще й валютний рахунок.

Податківці проти, щоб СПД використовували особисті картки фізособи для отримання підприємницького доходу.

Коли приймаєте оплату з картки на картку в обхід підприємницького рахунку, ви дієте незаконно.

Чи повідомляти податкову, що відкрили рахунок ФОП

Ні, не треба. Банки інформують податкову про рахунки, у тому числі про ваші рахунки фізособи

Як вивести гроші з рахунку ФОП?

Місце провадження діяльності ФОП-психолога

Реєструвати ФОП вам потрібно за місцем проживання. У заяві на реєстрацію платником ЄП є пункт «місце провадження госпдіяльності», ви можете написати «Україна» або вказати адресу вашого місця проживання — воно і буде місцем ведення діяльності.

Якщо ФОП-психолог планує здійснювати діяльність у не визначених місцях (надання консультацій через Інтернет, надання інших послуг) то при реєстрації ФОП потрібно вказати місце провадження господарської діяльності «у межах всієї території України».

Первинні документи, договори та оферта

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Первинними документами ФОП-психолога є:

  • банківська виписка;
  • квитанції (акти) з оплати послуг;
  • акт приймання-передачі наданих послуг;
  • видаткова накладна.

Якщо ФОП-психолог надає послуги через мережу Інтернет, він може розмістити в себе на сайті договір публічної оферти. 

Публічний договір на надання інформаційних послуг (Оферта) вважається укладеним (акцептованим) з моменту заповнення Замовником облікового запису на Сайті Виконавця і надходження грошових коштів Замовника на рахунок Виконавця.

На сайті ви маєте повідомити про себе таку інформацію (ч. 1 ст. 7 ЗУ № 675):

  • ім’я фізособи-підприємця;
  • місце реєстрації ФОП;
  • ваш податковий номер (РНОКПП)

Можна оформляти договір і з кожним клієнтом окремо, в довільній формі. Але обов’язково, як і в договорі оферти, прописати ключові пункти: предмет послуги, що буде результатом, у які строки послугу надасте, порядок оплати — 100% або частинами, яка процедура повернення грошей, скільки триває доступ до уроків, записів.

У договорі важливо прописати, що доступ до відеоуроку, запису чи онлайн-трансляції вебінарів тощо клієнт отримує за умови 100%-вої передоплати. Може бути і оплата частинами.

Тому, для своєї безпеки рекомендуємо публікувати на власному сайті договір публічної оферти, у якому ви зможете прописати всі умови надання послуг.

Чи потрібна ліцензія ФОП-психологу

Для ФОП-психолога, який надає консультаційні, інформаційно-консультаційні послуги, проводить курси, семінари, надає психологічну допомогу і підтримку, шляхом застосування своїх знань – не потрібно мати ліцензію.

Ліцензія необхідна для психотерапевтів, психіатрів, які мають знання у медицині та виписують пацієнтам медикаментозне лікування. Без медичної ліцензії категорично заборонено працювати з клієнтами/пацієнтами, які мають проблеми зі здоров’ям та потребують медикаментозного лікування.

Медліцензія що потрібно?

Тому, якщо Ви надаєте послуги психолога виключно консультаційного характеру та не втручаєтесь у здоров’я клієнта, Ви можете працювати без ліцензії.

Замовити послугу

Будемо раді почувати ваші думки з приводу даної публікації