Що важливо знати ФОПам щодо обмежень на ЄП

Що важливо знати ФОПам щодо обмежень на ЄП

Фізична особа-підприємець або юридична особа можуть самостійно обрати для себе спрощену систему оподаткування і зареєструватися платником єдиного податку, але за умови, що вони відповідають певним вимогам, визначеним ст. 291 ПКУ.

Спрощена система оподаткування надає підприємцям менше податкового навантаження та простіші вимоги до звітності. Проте, дотримання вимог роботи на єдиному податку строго контролюється, і порушення може призвести до переведення на загальну систему оподаткування.

Далі розглянемо обмеження для ФОП на ЄП у 2024 році.

Заборони для ФОП на ЄП

У 2024 році для підприємців на єдиному податку існують загальні заборони, визначені податковим законодавством для всіх підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування.

Також існують окремі заборони, специфічні для кожної групи ФОП, які не поширюються на інші.

1.    Розраховуватися та приймати платежі у негрошовій формі.

Як і раніше, згідно ст. 291.6 ПКУ, ФОП на ЄП можуть здійснювати розрахунки виключно у грошовій формі. Це можуть бути готівкові кошти чи безготівкові (оплата через сервіси онлайн-банкінгу, переказ на рахунок, оплата POS-терміналом тощо).

Розрахунки у негрошовій формі для «єдинників» заборонені.

Нагадаємо, що «єдинники» мають право

Приймати електронні гроші, які з 2023 року прирівняні до грошової форми розрахунків.

Розрахунки дозволені в національній валюті через електронні гаманці, при цьому емітент електронних грошей повинен бути резидентом України та мати відповідний дозвіл від НБУ.

Якщо ж є необхідність прийняти оплату електронними грошима від нерезидента України, то їх можна отримати у валюті на електронний гаманець, відкритий також у емітента електронних грошей-нерезидента України.

Проте така платіжна установа повинна:

  • мати законне право надавати платіжні послуги в країні реєстрації;
  • забезпечити виведення електронний грошей і зарахування їх на рахунок підприємця в українському банку.

2.   Займатися забороненими для «єдинників» видами діяльності.

1) діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);

2) обмін іноземної валюти;

3) виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);

4) видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння);

5) видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;

6) діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України "Про страхування", сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III цього Кодексу;

7) діяльність з управління підприємствами;

8) діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж;

9) діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;

10) діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.

 11) Не дозволяється здавати в оренду земельні ділянки площею понад 0,2 га, житлові приміщення – понад 400м2 та нежитлові – понад 900 м2.

3.    Займатися забороненими для «своєї» групи видами діяльності.

Крім загальних видів діяльності, які заборонені для всіх «єдинників», для кожної групи ще передбачені й окремі заборони.

ФОП 1 групи на ЄП дозволяється:

  • здійснювати роздрібну торгівлю на ринках;
  • надавати послуги (перелік послуг визначений ст.291.7 ПКУ).

Як продавати товари, так і надавати послуги на 1 групі можна тільки фізичним особам.

ФОП 2 групи можуть надавати послуги не тільки фізичним особам, а й іншим ФОП чи юрособам на ЄП. 

А от надавати послуги ФОП на загальній системі, самозайнятим особам та юрособам, які не є платниками ЄП, «єдинникам» на 2 групі заборонено.

Здійснювати продаж товарів підприємцям на 2 групі можна як фізичним особам, так і «єдинникам», а також «загальносистемникам» та юрособам.

Що стосується видів діяльності, то на 2 групі заборонена діяльність в сфері надання послуг інтернет-зв’язку (провайдерів), здійснення операцій з нерухомістю (посередників) та торгівлі ювелірними виробами.

ФОП 3 групи не мають таких обмежень щодо отримувачів послуг, як 1 та 2 групи, підприємці мають право надавати послуги та здійснювати роботи як фізособам, так і юрособам різних форм власності, в тому числі і закордонним компаніям.

4.    Отримувати оплату за незареєстровані види діяльності.

Отримання оплати за незареєстровані види діяльності може призвести до позбавлення права працювати на спрощеній системі оподаткування.

Читайте : Перелік заборонених видів діяльності для 1-3 груп єдиного податку згідно КВЕД: 2010

Тому важливо вказувати всі заплановані види діяльності при реєстрації ФОП і вчасно додавати нові види діяльності до реєстру. Також важливо перевіряти призначення платежів, щоб уникнути отримання оплати за незареєстровані види діяльності.

5.    Мати податковий борг.

У випадку наявності податкового боргу у розмірі 3060 грн і більше протягом 2 календарних місяців підряд, ФОП переводиться на загальну систему оподаткування.

6.    Перевищувати встановлений для «своєї» групи ліміт доходу.

Діяльність на 1,2 чи 3 групі ФОП можлива лише при дотриманні вимоги щодо ліміту доходу на рік.

У разі виявлення перевищення граничної межі доходу, «єдинник» переводиться на загальну систему з наступного календарного кварталу.

Щоб уникнути випадкового перевищення, підприємцям рекомендується умовно розбити річний ліміт на 12 і протягом всього року дотримуватися «місячних» меж доходу.

Читайте також: Ліміти ФОП 2024р

Платники єдиного податку І групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку ІІ або ІІІ, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. 

Платники єдиного податку ІІ групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку ІІІ групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. 

Платники єдиного податку ІІІ групи (фізичні особи-підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15%, а також зобов’язані у порядку, встановленому главою 1 розд. ХIV ПКУ, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених ПКУ. 

Важливо! Необхідно не пізніше 20 червня 2024 року подати Заяву, зазначивши, у рядках 5.2 та 5.5 дату (період) зміни (відмови) «з 01 липня 2024 року». 

7.    Наймати більшу кількість працівників, ніж дозволено.

Згідно чинного законодавства, нині діють наступні вимоги до кількості найманих працівників:

  • 1 група – не можна наймати;
  • 2 група – не більше 10 працівників;
  • 3 група – немає обмежень щодо кількісті найманих працівників.

Підсумовуючи, важливо відзначити, що дотримання вимог спрощеної системи оподаткування є ключовим аспектом для підприємців і піддається суворій перевірці з боку ДПС. Порушення цих вимог може мати серйозні наслідки для ФОП.

Замовити послугу

Будемо раді почувати ваші думки з приводу даної публікації