Наказ – правовий акт, виданий керівником підприємства, з метою вирішення всіх основних або оперативних завдань, поставлених перед підприємством. В контексті кадрових питань, наказ використовується для прийняття працівників, звільнення, переведення, надання відпустки, призначення додаткових винагород. Це офіційний документ, який є обов'язковим для виконання.
Розпорядження – правовий акт, що видається керівником підприємства здебільшого з оперативних питань повсякденної виробничо-господарської та адміністративної роботи. Іншими словами - це документ, який містить вказівки та рекомендації з певного питання. Використовується він для надання консультацій, рекомендацій чи зобов'язань.
Обидва документи належать до однієї групи - розпорядчої документації, спрямованої фіксувати рішення нормативно-правового або організаційно-розпорядчого характеру, проте мають відмінності за змістом та метою.
Приймаючи працівників на роботу, фізична особа — підприємець (далі — ФОП, підприємець) набуває статусу роботодавця (підпункт 14.1.222 Податкового кодексу України, частина перша статті 1 Закону України від 22 червня 2012 року № 5026-VI «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності»). В частині першій статті 1 Закону № 5026 говориться, що «Роботодавець — юридична особа (підприємство, установа, організація) або фізична особа — підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб».
Фізичні особи — підприємці повинні виконувати вимоги, визначені Кодексом законів про працю України (далі — КЗпП), у разі прийняття на роботу найманих працівників.
Трудовим договором є угода між працівником і фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, із підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату й забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю й угодою сторін.
Роботодавець має вести облік персоналу та оформити документи, передбачені законодавством про працю та зайнятість населення.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 24 КЗпП фізична особа — підприємець укладає трудовий договір із фізичною особою обов’язково в письмовій формі.
Згідно трудового законодавства підприємець повинен видати наказ (розпорядження) про прийняття працівника на роботу, указавши дату початку роботи.
Цього вимагає частина третя статті 24 КЗпП, згідно з якою роботодавець не має права допускати працівника до роботи без надання Повідомлення про прийняття працівника на роботу до органу Державної фіскальної служби.
У формі Повідомлення передбачені графа 7 «Номер наказу або розпорядження про прийняття на роботу» та графа 8 «Дата видання наказу або розпорядження про прийняття на роботу», тобто без видання наказу про прийняття працівника на роботу фізичній особі — підприємцю не обійтися.
Тому, при оформленні працівника на роботу до ФОП обов’язковим є оформлення трудового договору в письмовій формі, видання наказу про прийняття на роботу.
Щодо обліку наказів та іншої кадрової документації
Наказ про прийняття на роботу є обов’язковим кадровим документом ФОП.
Наказ (розпорядження) оформлюють за типовою формою № П-1, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 05 грудня 2008 року № 489. Можна оформлювати наказ за довільною формою, розробленою підприємцем самостійно.
Серед реєстраційних форм ФОП є обов’язкові, вести які вимагає законодавство, зокрема, реєструвати накази з кадрових питань тривалого і тимчасового строків зберігання зобов’язує глава 3 розділу ІІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року № 1000/5 (далі — Правила № 1000/5).
Вимоги Правил № 1000/5 поширюються на підприємства, установи, організації (далі — організація) всіх форм власності.
Обов’язковим реквізитом наказів є їх реєстрація (реєстраційний номер). Призначення реєстрації — надати документу юридичної сили, тобто підтвердити факт його створення або одержання. Основна мета реєстрації — облік документів, контроль за їх виконанням і довідкова робота за ними.
Реєстрація наказів залежно від видів та строків зберігання
Документи реєструються за групами залежно від виду, автора і змісту (п. 2 гл. 3 розд. III Правил № 1000/5). Окремо реєструються, зокрема, розпорядчі документи:
- з основних питань діяльності;
- з адміністративно-господарських питань;
- з кадрових питань (особового складу).
У межах групи кадрові розпорядчі документи також реєструють окремо — залежно від видів та строків зберігання.
Строки зберігання документів визначають за Переліком типових документів із зазначенням строків зберігання документів, затвердженим наказом Мін’юсту від 12.04.2012 № 578/5 (далі — Перелік № 578/5).
Відповідно до статті 16 Переліку № 578/5 вирізняють такі строки зберігання розпорядчих документів:
- постійний (довічний);
- до ліквідації організації;
- тривалий — 75 років;
- тимчасовий — 5 років.
Відповідно до статті 16 Переліку № 578/5 визначаємо конкретні строки зберігання розпорядчих документів залежно від їх виду та змісту.
- для наказів з адміністративно-господарських питань — «аг» (наказ № 52-аг);
- для наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання (75 р.) — «к/тр» (наказ № 10-к/тр);
- для наказів з кадрових питань тимчасового строку зберігання (5 р.) — «к/тм» (наказ № 80-к/тм).
Відповідно до цього накази будуть реєструватися в різних журналах, мати власну нумерацію і різнитися літерними індексами.
До наказів з адміністративно-господарських питань відносять накази, що містять рішення з оперативного, організаційного, адміністративного, господарського характеру з досить обмеженими (конкретними) строками виконання. Тобто, коли ці рішення актуальні лише на визначений період, обмежений у часі.
До таких наказів відносять накази про:
- затвердження складу різних комісій, робочих груп (наприклад, склад комісії з перевірки готовності приміщень);
- проведення щорічної інвентаризації в організації; ФОП;
- призначення відповідальних за проведення окремих заходів під час конкретного року, роботу кабінетів тощо;
- порядок заміни працівників;
- тимчасове припинення навчання у зв’язку з неблагополучною епідемічною ситуацією чи з інших поважних причин;
- організацію харчування на організації;
- проведення поточних ремонтних робіт у організації;
- проведення заходів щодо санітарного стану та благоустрою на території організацї;
- організацію охорони організації;
- придбання інвентарю, меблів, канцелярського приладдя;
- затвердження різного роду графіків (чергування тощо)
Такі накази зберігаються п’ять років.
Рішення про віднесення конкретного наказу до наказів з основної діяльності чи до наказів з адміністративно-господарських питань приймайте виважено, враховуйте важливість наказу для висвітлення історії організації чи ФОП, усіх юридичних наслідків.
ОСНОВНЕ ПРО ЖУРНАЛИ РЕЄСТРАЦІЇ:
-
Кожна група наказів з кадрових питань реєструється у відповідному журналі реєстрації наказів.
-
Кількість журналів реєстрації повинна відповідати кількості справ з кадровими наказами, затверджених номенклатурою справ підприємства (наприклад: журнал реєстрації наказів з кадрових питань, журнал реєстрації наказів про надання щорічних відпусток, журнал реєстрації наказів про відрядження в межах України тощо).
-
Журнал реєстрації наказів повинен бути оформлений належним чином: прошитий та пронумерований згідно з вимогами.
-
Журнали реєстрації можна вести в електронному вигляді, проте в кінці року їх необхідно надрукувати, зшити, оформити першу титульну сторінку та зробити підсумковий запис.
-
Вимога вести журнали реєстрації поширюється і на фізичних осіб-підприємців.
Перевіряємо, чи правильно згрупували накази у справи Базові тези: Накази з кадрових питань формують у різні справи відповідно до вимог Правил № 1000/5 з урахуванням нормативно визначених строків зберігання (Перелік № 578/5).
Не формуйте в одну справи накази, що мають тривалий (75 р.) і тимчасовий (5 р.) строки зберігання (п. 6 глави 2 розділу IV Правил № 1000/5).
Справа тривалого строку зберігання не повинна перевищувати 250 аркушів або має бути не більше 40 мм завтовшки.
Справи з наказами тривалого строку зберігання включайте до опису справ із кадрових питань. + Для того щоб розрізняти групи наказів та правильно формувати їх у справи, реєстраційні номери доповніть літерними індексами (табл).
ОСНОВНЕ ПРО ЖУРНАЛИ РЕЄСТРАЦІЇ:
-
Кожна група наказів з кадрових питань реєструється у відповідному журналі реєстрації наказів.
-
Кількість журналів реєстрації повинна відповідати кількості справ з кадровими наказами, затверджених номенклатурою справ підприємства (наприклад: журнал реєстрації наказів з кадрових питань, журнал реєстрації наказів про надання щорічних відпусток, журнал реєстрації наказів про відрядження в межах України тощо).
-
Журнал реєстрації наказів повинен бути оформлений належним чином: прошитий та пронумерований згідно з вимогами.
-
Журнали реєстрації можна вести в електронному вигляді, проте в кінці року їх необхідно надрукувати, зшити, оформити першу титульну сторінку та зробити підсумковий запис.
Вимога вести журнали реєстрації поширюється і на фізичних осіб-підприємців
Доречно зазначити:
! Фізична особа-підприємець не укладає з собою трудовий договір, отже немає певної посади в організаційній структурі підприємства. Відповідно і накази ФОП підписує як «Фізична особа-підприємець – підпис, Ім'я ПРІЗВИЩЕ».
! Печатки підприємства не ставляться на оригінал наказу з кадрових питань. Печаткою завіряється тільки копія наказу, оформлена належним чином (із зазначенням грифу «згідно з оригіналом», посадою, підписом та прізвищем того, хто завіряє наказ).