У 2024 році ФОПи (фізичні особи-підприємці) можуть бути штрафовані за різні порушення, які стосуються їх підприємницької діяльності. Ось деякі з порушень, за які можуть бути накладені штрафи:
1. Порушення податкового законодавства: Невчасна подача податкових звітів, неправильне розрахування та сплата податків, недотримання вимог податкового законодавства може призвести до штрафування ФОПа.
2. Порушення трудового законодавства: Недотримання правил щодо працевлаштування працівників, несвоєчасна виплата заробітної плати, порушення умов працевлаштування тощо можуть призвести до штрафів.
3. Порушення законодавства щодо охорони праці: Невиконання вимог щодо безпеки та гігієни праці, недотримання правил використання робочого обладнання та інструментів може також призвести до штрафування.
4. Порушення законодавства щодо ліцензування: Виконання діяльності без необхідних ліцензій або дозволів може призвести до штрафних санкцій.
5. Наприклад, найчастіше підприємці платять за невчасно подану звітну декларацію або неналежне ведення первинної документації. Суми відрізняють залежно від проблемних ситуації та можуть коливатися від кількох сотень гривень до десятків тисяч.
Це лише кілька прикладів порушень, за які ФОПи можуть бути штрафовані у 2024 році. Важливо дотримуватися всіх вимог законодавства та правил підприємницької діяльності, щоб уникнути небажаних фінансових санкцій.
Суми та конкретні порушення, які найчастіше трапляються, вказані нижче.
- Невчасно подана звітність – 340 грн. Трапляється, що штраф взагалі не нараховують або він виникає в Єдиному кабінеті платника через 2-3 роки. Тому знаючи, що не встигли у визначений термін подати декларацію, заплатіть єдиний податок на 340 грн більше, ніж потрібно за календарний період.
- Несвоєчасна сплата єдиного податку. Для ФОПів 1 та 2 групи становить 50% від суми боргу, для підприємців 3 групи – 5% або 10% (залежно від терміну погашення заборгованості).
- Незастосування реєстратора розрахункових операцій: 100% вартості проданих товарів за перше порушення, 150% вартості – за кожне наступне порушення. Це можуть бути настільки великі суми, що підприємці, які повинні працювати з касовим апаратом, не повинні ігнорувати це зобов’язання, аби не збанкрутувати.
-
Штрафи за неподання електронної звітності з РРО
Якщо ви використовуєте в роботі звичайну касу, то обов’язково маєте подавати до податкової:
- звіти щодо застосування РРО;
- копії фіскальних звітних чеків із РРО;
- звіти щодо розрахункових книжок;
- копії розрахункових документів.
Для підприємців, які не звітують про роботу РРО, податківці підготували штраф – 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У 2024 році це 510 гривень.
-
Бізнес, який не видає чеки, або вказує в них неповну вартість товару, заплатить штраф за невикористання РРО в розмірі:
- 100% вартості проданих із порушеннями товарів – якщо податкова штрафує вперше;
- 150% вартості товарів, проданих без використання каси чи програмного РРО – якщо підприємець надалі порушує закон.
Наприклад, якщо ФОП продав товарів на 5 тис. грн, і не видав чек, штраф за таке порушення складе 5 тис. грн. Якщо ж підприємець так і не встановив РРО чи ПРРО й продав без чека товар на 10 тис. грн, штраф складе вже 15 тис. грн.
Невеличку поблажку отримали ФОП 2 та 3 групи, які знаходяться на єдиному податку й не є платниками ПДВ. Однак стосується ця поправка лише тих підприємців, які не торгують лікарськими засобами, ювеліркою, підакцизними, медичними чи технічно складними побутовими товарами. Штраф за незастосування РРО для такого бізнесу складає:
- 25% від вартості проданого без чека товару – за перше порушення;
- 50% – за всі наступні порушення.
Принцип нарахування штрафів аналогічний: якщо ФОП продав товар вартістю 4 тис. грн і не видав чек, податкова стягне штраф в 1 тис. грн. Якщо ж податківці знов спіймають порушника на гарячому, штраф при такій же сумі продажу сягне 2 тис. грн.
Зверніть увагу: знижені штрафи для підприємців-єдинників діють із 1 серпня 2023 року й до 31 липня 2025 року. Але якщо воєнний стан в Україні скінчиться раніше, то й послаблення для ФОП скасують.
- Відсутність обліку товарних залишків. Це потрібно ФОПам, які продають ризикові групи товарів (ювелірні вироби, підакцизна продукція, медичні засоби тощо). Штраф – 100%.
- Неналежне ведення первинної документації – 1 020 грн. за повторне порушення протягом року – 2040 грн, детальніше на сайті податкової.
- Співпраця з неоформленим працівником – 10 мінімальних заробітних плат (станом на лютий 2024 року це 71 000 грн), проте з 1 квітня мінімалка вже складатиме 8000 грн)
- Ведення неоформленої підприємницької діяльності – від 17 000 до 34 000 грн з конфіскацією майна.
У випадку з ПРРО/РРО зараз податкова проводить фактичні перевірки у магазинах, ресторанах, ринках та штрафує у разі виявлення порушень.
Як вберегти себе від такої кількості штрафів? Дуже просто. Користуйтесь програмним РРО Сheckbox, Cashalot, яке допоможе вам: зменшити витрати на альтернативний класичний РРО. Для початку роботи вам знадобиться:
- Комп'ютер/ноутбук з виходом в Інтернет для встановлення на нього ПРРО;
- Кваліфікований електронний підпис;
- Зареєструвати ПРРО та КЕП касирів або печатки у Податковій.
ПРРО Cashalot, Сheckbox забезпечує:
- Швидку реєстрацію чеків у Податковій;
- Автоматичний розрахунок податків;
- Необмежений термін служби та автоматичне оновлення системи;
- Офлайн режим (36 годин за відсутності Інтернету);
- Імпорт довідників за номенклатурами товарів/послуг;
- Необмежену кількість символів у номенклатурі;
- Зручне адміністрування та управління касами;
- Надсилання чеків покупцям в електронному вигляді (e-mail або смс);
- Робота з улюбленими видами оплати;
- Автоматичне відкриття та закриття зміни;
- Інтеграція з обліковими системами;
- Можливість підключення необхідного обладнання (сканер шріх-кодів, ваги, принтер для друку чеків)
Замовити послугу тут
Перевірити наявність податкового боргу можна в Електронному кабінеті
Платник податків може отримати інформацію про наявність (відсутність) податкового боргу, скориставшись Електронним кабінетом, вхід до якого здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua/ , а також через офіційний вебпортал ДПС: https://tax.gov.ua/
Після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг, користувач у приватній частині Електронного кабінету в меню «Стан розрахунків з бюджетом» отримує доступ до своїх особових рахунків зі сплати податків, зборів та інших платежів. При зверненні до зазначеного меню відображається зведена інформація станом на момент звернення, яка містить дані по кожному виду платежу, зокрема й щодо податкового боргу.
За більш детальною інформацією можна звернутися на гарячу лінію з питань податкового боргу за номерами: +38 095 55 40 613
Який порядок сплати штрафу за несвоєчасну подачу квартальної декларації?
За несвоєчасну подачу квартальної декларації фізична особа – підприємець зобов'язана сплатити штраф у розмірі 340 грн. Підставою для оплати є податкове повідомлення-рішення, яке необхідно передати особисто або ж відправити листом з повідомленням про вручення. У такому податковому повідомленні-рішенні описаний розрахунок штрафу і вказані всі необхідні реквізити для його сплати. Факт отримання повідомлення фіксується на його корінці, де вказується дата цього документа. Сплатити штраф необхідно протягом 10 днів з дня, який слідує за днем отримання повідомлення. У разі прострочення платежу буде нараховуватися пеня.
Коли потрібно подавати податкову декларацію підприємцям, які перейшли з 1 або 2 на 3 групу?
Для підприємців, які змінили групу платника єдиного податку з 1 або 2 на 3, необхідно подати податкову декларацію за поточний звітний період. Наприклад, підприємець на спрощеній системі оподаткування в I і II кварталі 2023 року був у 2 групі, а в третьому кварталі перейшов на 3 групу платника ЄП. У зв'язку з цим йому необхідно протягом 40 днів з початку кварталу, в якому було здійснено перехід (з 1 липня), здати квартальну декларацію за півріччя.